Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Emekli Maaşıma Haciz Konabilir Mi?

Emekli Maaşıma Haciz Konabilir Mi?Emekli Maaşıma Haciz Konabilir Mi?

Kredi kartları veya kredi borçları, tüketiciler tarafından kimi zaman acil ihtiyaçları gidermek adına kullanılsada ülkemizde genelde ihtiyacı olmadığı halde alınan mallar veya hizmetler çok fazladır. Tüketici çılgınlığının yaşandığı, hep daha iyisi bende olsun, en yenisini almalıyım gibi düşünceler neticesinde, memur, emekli, öğrenci, işçi hepsi kredi kartı veya kredi kartlarını kullanarak ödenemez hale gelen bir durum ortaya çıkartmaktadırlar. Peki emekli maaşıma haciz konabilir mi?

Bankalar tarafından verilen sürekli yeni kredi kampanyaları ve kredi kartı avantajları, tüketicileri her ne kadar cezbetsede asıl sorun kişilerin tüketim çılgınlığıdır. Emekli olan bir kişinin kullandığı kredi kartı ve kredi sonucunda, az maaşı ile geçinmeye çalışırken, hesapta olmayan bir giderinin ortaya çıkması, bütün ödemelerinde aksamaya yol açacaktır. Ödenmeyen kredi kartları veya krediler sonucunda da bankalar emekli maaşının belli tutarına el koymak için avukatları aracılığı ile harekete geçerler. Sonuç olarak, hayat sigortası yapılan kredilerde genelde bankalar kendi sigorta şirketleri ile bu hayat sigortasını yaptırmaktadırlar kişinin başına bir durum gelirse kredi tutarının sigortadan tahsil etmek için. Bu yüzden çok yaşlı olan kişilere bankalar kredi vermemektedir. Kredi verildiği takdirde de dayanak olan emekli maaşına istinaden kredi kullanımına izin verilmektedir.

Ödeyemediğiniz kredi kartı veya krediler sonucunda bankalar tarafından emekli maaşınızın belli tutarına el konacaktır. Bu el koyma işlemide tamamen yasalar çerçevesinde, belirlenen yüzdelik dileme göre belirlenecektir. Emekli maaşından ödeme alamazlarsa yani emekli maaşınızda daha önceden el koyan banka olmuşsa ve sizinde yaşamınızı sürdürmeniz adına bir miktar parayı almanızda gerektiği için el koyma işlemi olmayacaktır fakat bu seferde taşınır veya taşınmaz gayrimenkullerinize haciz konacaktır. Banka vermiş olduğu borç parayı faizi ile birlikte tahsil etmek için her yolu deneyecektir. Çünkü bankalardan kredi kullanmadan veya kredi kartı almadan önce herkes bir sözleşme imzalarlar ve bu sözleşme şartları oldukça tek taraflı olarak hazırlanmış ve hemen hemen her madde, kredi veya kredi kartı borcunun ödenmeyeceği düşünülerek hazırlanmıştır.

Kredi kartı veya kredi borcunun ödenmediğinde sonuç olarak emekli maaşınıza haciz konabilmektedir. Bu tutarda tamamen almış olduğunuz emekli maaşı tutarınıza bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir