Pazar , Haziran 9 2019

Anasayfa / Haberler / Büyükanne Çocuk Bakım Parası Başvurusu Nasıl Nerden Yapılır?

Büyükanne Çocuk Bakım Parası Başvurusu Nasıl Nerden Yapılır?Büyükanne Çocuk Bakım Parası Başvurusu Nasıl Nerden Yapılır?

Yaşam koşullarının ve geçimin zor olduğu günümüzde, devletimiz tarafından çalışmak zorunda olan annelerin, çocuklarına bakımında kolaylık tanınması ve destek olması adına, çocuğa bakım görevini üstlenen anneanne veya babaanneye verilecek olan çocuk parası netleşti ve büyükannelerin alacak oldukları maaşlarda netleşmiş oldu. Çalışan kadın sayısını arttırmak ve bayanların iş hayatında daha fazla bulunması adına yapılan, büyükanne projesi ile torununa bakacak olan babaanneye maaş bağlanmış olacak. Büyükanne çocuk parası başvurusu yapma nasıl ve nereden yapılacak?

Büyük anne çocuk bakım parası olarak yapılan projenin imzalarının atılmasıyla başvurular başladı. Başvuru yapmak için elinizi çabuk tutmanız gereklidir. Çocuk parası başvurusu 28 Şubat tarihinde sonlanacaktır ve 6000 aileye pilot uygulama olarak paralar verilmeye başlanacaktır.

Başvuru yamak için: https://buyukanne.csgb.gov.tr adresine giriş yapmanız gereklidir.

Adrese giriş yaptıktan sonra sol menüden başvuru işlemlerini seçmeniz halinde yeni başvuru oluşturabilir veya daha önceden yapmış olduğunuz başvurunuzu TC kimlik numaralarını girerek sorgulamanız mümkün olacaktır.

12 Ay boyunca ayda 425 lira olarak verilcek olan çocuk bakım parası, 3 yaşını geçmemiş olan çocuklar için verilecektir. Başvurular ise 9 Şubat’ta başlamış olup 28 Şubat tarihinin bitmesi ilede son bulacaktır.

Büyükanne Çocuk Parası Başvuru Şartları

buyukanne cocuk bakim paras

Türk vatandaşı olmak,
Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,
Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,
Annenin en az 18 yaşında olması,
Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,
Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,
Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.
Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecektir.
Proje kapsamında yalnızca aşağıdaki illerde ikamet edenler başvuru yapabilecektir: Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir