Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Haberler / Büyükanne, Babaanne Ve Anneanne Torun Çocuk Bakım Parası

Büyükanne, Babaanne Ve Anneanne Torun Çocuk Bakım ParasıBüyükanne, Babaanne Ve Anneanne Torun Çocuk Bakım Parası

Büyükannelere çocuk bakım parası verileceğini açıklayan hükümet yetkilileri, anne ve babalara sevindirici bir müjde verdi. Çocuklarını bakıcıya teslim edemeyen veya bir kreşe güvenerek bırakamayan anne ve babalar genelde büyükleri olan babaannelerine veya anneannelerine torunlarını bakmaları için bırakmaktalar. Bu durumda olupta annesi ve babası çalışanlar için devlet tarafından verilecek destek maaşı olarak yaklaşık 1555,00 TL gündeme geldi.

Çocuk Bakım Parasını Kimler Alacak?

Çocuk bakım parasını anne ve babası çalışan, 2 yaş altındaki çocuğa bakmak isteyen ve bakan anneanneler ve babaanneler alabilecek. Bu sayede zaten bakım yapan anneanneler ve babaanneler bu yardım sayesinde bütçelerine katkı sağlayacak, başka bakıcılara baktıran veya kreşlerde çocuk bakımı yaptıran ailelerde bu fırsatı varsa kullanacaklardır.

Çocuk Bakım Parası Hangi İllerde Verilecek?

Çocuk bakım parasının verilmesi için pilot bölge uygulaması yapılacak ve Bursa, Antalya, İzmir, İstanbul ve Ankara gibi illerden 1000 aile belirlenerek ve bu ailelere belli süreler ödeme yapılarak deneme yapılacaktır. Ardından amaçlanan torun bakımı yapacak olan anneanne ve babaannelerin izlenmesi sonucunda bütün illerde uygulama, 2017 yılı sonuna kadar yapılacak.

Çocuk Bakım Parası Ne Zaman Verilecek?

Çocuk bakım parası, pilot illerde bir kaç hafta içinde Resmi Gazete’de yayınlanacak yasa ile birlikte belli illerde belli ailelere verilcek. Ardından diğer illerde Temmuz ayı gibi verilmesi planlanmaktadır. Çocuk bakım parası alacak olan ailelerin takibi yapılarak, amaçlanan uygulama ile amaçlanan projenin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilecektir.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Müezzinoğlu konu ile ilgili olarak açıklamalar yaptı. Çocuk bakım parası müjdesi ile ilgili açıklamalar şu şekildedir:

“Özellikle doğum yapan annelerin, anneanne ve babaanne projeleriyle desteklenmesi pilot uygulamasının altyapısını oluşturduk. İnşallah pilot uygulamaları da 2017’de başlatmış olacağız. Önümüzdeki süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa tasarımızı sunacak ve GSS prim tahsilatlarını da Bakanlık olarak biz tahsil edeceğiz. Orada da kapsam dışında kimsenin kalmaması ve GSS primlerindeki kargaşayı da kaldırarak, tek kalemde daha sağlıklı bir tahsilat dönemine de geçmiş olacağız. Hem vergi borçları hem de SGK prim borçlarımız adına yapılandırma yaklaşık 1,5 milyon vatandaşımızın 43 milyarlık bir borcu yeniden yapılandırılmıştır. Önemli bir yapılandırma dinamiğini vatandaşlarımızdan gördük. Onlara teşekkür ediyoruz. Hala 3’te 1’lik bir kitlenin kayıt dışında olması, bu anlamdaki mücadelemizin bize yüklediği sorumluluk var. Çünkü her 1 puanlık bir kayıt dışılığın sisteme olan maliyeti 1,9 milyar. 34’lere inmiş olmak, 18 puanlık bir kayıt dışı düzelmesi bunu yaklaşık 2 milyar kabul etsek, 35-40 milyarlık önemli bir girdi ama 34’ü de 2 milyarlık bir kart olarak gördüğümüzde bu da karşımızda yaklaşık 65, 75, 70 milyarlık bir kayıp demektir. Önümüzdeki dönemde de özellikle yarı zamanlı çalışmada, annelerin kadın istihdamında bir azalma olmaması adına yeni tedbirler, projeler üzerinde de çalışıyoruz. Özellikle doğum yapan annelerin, anneanne ve babaanne projeleriyle desteklenmesi pilot uygulamasının altyapısını oluşturduk. İnşallah Türkiye genelinde belirli illerde önce bir pilot uygulama yapacağız. Çocuğun anneannenin evinde güvencede, daha huzurlu ortamda, anneanneye veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamlar olabilir değerlendirmesi yapılıyor. İnşallah pilot uygulamaları da 2017’de başlatmış olacağız. Altyapısı oluştu, pilot illeri de belirleyerek, kamuoyuyla paylaşarak ilk çalışmalara başlamış olacağız. 280 bin ilk defa işbaşı yapacak gençlere ve stratejik alanlardaki istihdamlara böyle bir desteği de bu yıl itibarıyla başlatmış olacağız.”

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir