Pazar , Nisan 12 2020

Anasayfa / Bankalar / Bankaya Borcu Kalmamış Olanlar Sicil Affından Yararlanacak Mı?

Bankaya Borcu Kalmamış Olanlar Sicil Affından Yararlanacak Mı?Bankaya Borcu Kalmamış Olanlar Sicil Affından Yararlanacak Mı?

Ülke genelinde milyonlarca kişinin sorunu olan kara liste, 2017 yılında çıkmış olan sicil affı ile bir kere daha temizlenecek. Çeşitli nedenlerle işleri düzgün gitmeyen ve bankaya olan borçlarını zamanında ve düzenli bir şekilde ödeyemeyenlerin kredi sicilleri bozulmuş, kara listeye alınmışlardı. Aynı şekilde senedi protesto olan çeki yazılan kişilerinde kara listeye alınması gerçekleşmektedir. Sicil affı ile bu kişiler kara listeden temizlenecekler ve beyaz bir sayfa ile çalışmalarına devam edebilecekler.

Daha önceden mevcut borçları nedeniyle takibe girerek kredi kullanamayan kişilerde bu yasa ile kara listeden çıkacaklardır. Bankalar tarafındanda kredi veya kredi kartı verilecektir. Tabi bu işlemlerin olması için yasanın bir kaç gün içinde Resmi Gazete’de yayınlanması gereklidir. Yasa yayınlandıktan sonra ilgili kamu kurumlarına, finansal kuruluşlara ve bankalara ilgili yazılar ve düzenlemeler iletilecek. Bu süre zarfında bankalar gerekli çalışmalarını yaparak kredi kullanımına izin verebilecek. Kredi kayıt kurumu tarafından barındırılan kredi sicilleri yani kredi notlarında belirtilen kara listededir ibaresi yer almayacak ve kişilerin 5 yıl kadar uzun bir süre süren kara listeden çıkma işlemleri 6 ay kadar kısa bir süre zarfında temizlenecektir.

Kredi ve kredi kartı borcundan dolayı kara listeye girenleri ilgilendiren bu yasa ile bankalara başvuru yaptıklarında kredi ve kredi kartı kullanımına izin verilecektir. Takibe giren borçlar yüzünden maaşına el konulanlar, kredi sicili şu yada bu şekilde bozulmuş olanlar bu yasadan yararlanabileceklerdir. Tabi bu yasadan yararlanabilmek içinde 2 temel şarttan birini yerine getirmeniz veya getiriyor olmanız gereklidir.

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın tamamını bankaya ödemeniz veya ödeyerek bitirmiş olmanız gereklidir. Bu işlem ile kredi siciliniz 6 ay içinde temizlenecektir, kara listede yer almayacaksınızdır. Bir diğeri ise kara listede yer alan kişilerin mevcut bankalara veya finans sağlayan kurumlara olan borçlarını 6 ay içinde yapılandırmaya tabi tutarak ödeyecekleri konusunda bankalar ile görüşerek, borç yapılandırması yapması ve ödemesi ile mümkün olacaktır. Bu durumları sağlayan kişi ve kurumlar kara listeden silinerek sicil affı yasasından yararlanmış olacaklardır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir