Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Bankalar / Bankaların Sicil Affını Uygulamamasının Nedenleri

Bankaların Sicil Affını Uygulamamasının NedenleriBankaların Sicil Affını Uygulamamasının Nedenleri

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren sicil affının Resmi Gazete’de yayınlanmasının üzerinden yaklaşık bir ay geçti fakat, gerek görsel medyada gereksede yazılı medyada bununla ilgili en ufak bir haber yapılmamaktadır. Çok fazla kişiyi ilgilendiren bir yasa düzenlemesinin konuşulmaması fakat bin yada iki bin kişiyi ilgilendiren yasaların sürekli konuşulması can sıkıcı durum yaratmaktadır. Beyaz sayfa, sicil affı ile herkes temiz bir kredi sayfası açacak, nerde kaldı değilmi bu sözler. Binlerce hatta milyonlarca kişiyi umutlandıran sicil affı uygulanmadı, bu gidişlede uygulanacak gibi gözükmemektedir. Bankaların sicil affını uygulamamasının nedenleri neler olabilir sizce bir düşünün!

Sicil affı yasası, çıkarılırken kesinlikle af olarak çıkmamıştır. Tamamen bankaların alacaklarını toplamaları ve batık kredilerin kişilerden alınması için çıkarılmıştır. Çünkü tamamen yasalarla bankalara verilen yetkiler sonucunda, bankalarda ister kredi vermekte istersede kredi vermemektedirler. Zimmet yasasınında düzenlenmesi ile bir çok kişi yine yolsuzluklara karışacak ve bankanın imkanlarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanacaktır. İnsanoğlu her zaman nefsine yenik düşebilmektedir. Paranın olduğu yerdede nefsi zayıf olan kişiler, zaaf göstereceklerdir.

Bankaların sicil affını uygulamamasının temel nedenleri arasında çıkarılmış olan yasa düzenlemesi yatmaktadır. Yasanın af olarak lanse ettirilmesi ve duyurulmasından sonra, afla ilgisi olmayan bir yasanın çıkarılması sonucunda yine kişiler bankalardan kredi alamamakta yada kredi kartı kullanamamaktadırlar. Aynı durum kredi kartı ve ihtiyaç kredisi düzenlemesinde de meydana gelmiştir. Konut kredilerinin faizlerinin düşmesinden sonra bankalar yeniden yapılandırma için faiz oranı vermemekte verenlerde çok yüksek faiz oranları ile yapılandırma teklif etmekteydiler. 72 Ay yapılandırma hakkını kullanmak isteyen kişilere zorluk çıkartmakta ve yapılandırma işlemleri yapmamaktaydılar ve halada durum aynıdır.

Yasa düzenlemelerin artık vatandaş için değilde bankalar için çıkarıldığını düşünür hale gelmiş bulunmaktayım. Vatandaşa yönelik olarak sunulan ve açıklama yapılan kredi veya banka düzenlemesi yasalarının hiç biri vatandaş lehine yorumlanmamakta ve uygulanmamaktadır. Buna en güncel örnekte, Ocak 27’de çıkarılmış olan Sicil affı 2017 düzenlemesidir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir