Cumartesi , Nisan 4 2020

Anasayfa / Bankalar / Bankalarda Unutulan Paraları Sorgulama 2017

Bankalarda Unutulan Paraları Sorgulama 2017Bankalarda Unutulan Paraları Sorgulama 2017

Her yılın Şubat ayında yapılan açıklamlar ile bankalarda unutulan paraları sorgulama 2017 işlemi başlatılmış olup, son işlem tarihi olarakta 15 Haziran belirlenmektedir. Bu süre içerisinde 10 yıl boyunca parasını almamış ve işlem yapmamış olan kişilerin hesapları TMSF’ye devredilmektedir. Bankacılık kanunu olarak düzenlenmiş olan bu durum bu yıl içinde yapılmaya başlanmıştır.

5411 Nolu ve sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesi gereği olarak bankalarda bulunan şu hesaplar 10 yıl boyunca işlem görmezse TMSF’ye devredilmektedir:
  • Banka nezdindeki mevduat hesapları
  • Katılım Fonları
  • Emanetler
  • Alacaklardan kaynaklı haklar

Bu hesaplardan 10 yıl boyunca aranmaması, yani işlem yapılmaması son işlem tarihinden itibaren 10.yılın bitmesiyle birlikte zaman aşımına uğramaktadır.

Bankalarda unutulan paraları sorgulama işlemi olarak, unutulmuş olan ve zaman aşımına uğrayan mevduat hesaplarını, emanet ve alacaklara ilişkin olarak duyurularını internet siteleri üzerinden yayınlamaktadırlar.

Zaman aşımına uğramış olan hesaplarınızı sorgulamak için acele etmeniz gereklidir. Mayıs 2017 tarihine kadar yapabileceğiniz banka unutulan para sorgulama işlemi için www.zamanasimi.org/tbb internet adresine giriş yaparak arama motoru sayesinde unutulan banka parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bankalarda Unutulan, Zaman Aşımına Uğrayan Paraları Sorgulama En Son Ne Zaman

Sorgulama işlemi yaparak size ait olan paranın oldğunu öğrenmeniz halinde 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili bankaya kimliğiniz ile başvuru yaparak paranızı alabilirsiniz. İlgili bankanın bütün şubelerine veya genel müdürlüklerine unutulan paranızı almak için başvuru yapabilirsiniz.
Paranızı almak için bankaya başvuru yapmazsanız, zaman aşımına uğraşayacak olan paranız TMSF yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu‘na devredilecektir.
Basına yapılan açıklamaya göre 31.12.2016 tarihine kadar zaman aşımına uğramış olan ve bankalar tarafından TMSF’ye bildirilen hesap sayısı olarak;
Toplam 52.8876 Hesabın
437.317 Mevduat hesabı
4.751 katılım fonu hesabı
86.808 alacaklar oluşturmakta
Toplam olarak son yılda unutulan para tutarı olarak 115 milyon lira hesaplarda unutulmuş olup, kişilerin almadığı belirtildi.
Unutulan paralar içinde en fazla olan hesapta 284.000 dolarlık hesap bulunurken en az unutulan para ise 1 tl’nin altında tutarlardır.
Unutulan paralar sadece bireysel tüketicilerin değildir. Şirketlerin, vakıfların, derneklerin, siyasi partilerin ve hatta devlet kurumlarının bile unuttukları paralar bulunmaktadır.
Daha önceki yıllarda bankalarda unutulan paraların sorgulamasını yaparak alınmaması üzerine TMSF’ye aktarılan tutarlar şu şekildedir:
  • 2016 Yılı 93 Milyon Lira
  • 2015 Yılı 94.5 Milyon Lira
  • 2014 Yılı 95.2 Milyon Lira
  • 2013 Yılında ise 119 Milyon Lira olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir