Çarşamba , Ekim 31 2018

Anasayfa / Bankalar / Bankalar Sicil Affını Uygulamıyor? Ne Yapmalıyım?

Bankalar Sicil Affını Uygulamıyor? Ne Yapmalıyım?Bankalar Sicil Affını Uygulamıyor? Ne Yapmalıyım?

Tüketiciler tarafından geçmiş dönemlerde kullanılmış olan kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması veya ödenmesi durumunda 6 ay içinde sicil affına tabi tutulacağını ve bu bağlamda bankalar tarafından kredi kullandırımı yapılacağına yönelik çıkarılmış olan sicil affı düzenlemesi yasası hala bankalar tarafından uygulanmamaktadır. Bankalar sicil affını uygulamıyor ne yapmalıyım diye soran tüketicilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Kişilerin borç para bularak borçlarını kapatmaya ve sicil affından yararlanmak istemeleri sonucunda bankalara gitmeleri netice vermemekte ve kredi, kredi kartı başvuruları reddedilmekte. Sicil affının uygulanıp uygulanmayacağı büyük bir soru işareti olurken, gerek medya gereksede hükümet yetkilileri tarafından bu konu hakkında hiçbir açıklamada yapılmamaktadır. Son yapılan torba yasa ile gelen yeni bir düzenleme ise bankalar tarafından kredi kullandırmanın zimmet suçu olmaktan çıkarılması ise bu sicil affına nasıl bir etki edeceği merak konusu olmaktadır. Sicil affından hala haberi dahi olmayan banka şubeleri ve çalışanları dahi mevcuttur. Bu düzenleme ile kredi kartını veya kredisi yapılandıran, ödeyen kişiler 6 içinde sicil affına tabi olacak mıdır?

Bankaların sicil affını uygumaması sonucunda tüketiciler ne yapmalıdır? Tüketicilerin yapabilecekleri, bu konu hakkında şikayetlerini ilgili bütün devlet makamlarına gerek e-devlet üzerinden gereksede mail, faks yolu ile iletmeleri gereklidir. Yapılacak olan şikayetlerin artması neticesinde, hükümet yetkililerimiz durum hakkında illaki bir çözüm yolu bulacaklardır. Milyonlarca kişinin yıllardır kredi veya kredi kullanımı yapamadığını düşündüğümüz zaman ciddi rakamlarda tüketicinin bu durumdan çektiği ortadadır.

Yapılacak bir düzenleme ile kredi notu orta seviyede olan ve borcu olmayanlara kredi verilebilir. Maaşı iyi durumda ve borçlarını karşılayabilen, bütün borçlarını kapatmak için tek bir kredi çekmek isteyen gerçek veya tüzel kişilere gerekli kolaylıklar getirilirse eminim milyonlarca kişi bundan yararlanmak ve borçlarını ödemek isteyecektir.

Konut kredilerindeki faizlerin düşürülmesinde de aynı durum yaşanmıştı ve bankalar yapılandırma yapmaya yanaşmamaktaydılar. Fakat şimde bir kaç banka yapılandırma işlemi yapmaktadırlar. Bunun gibi ilerleyen zamanlarda bankaların hepsi olmasa bile en azından devlet bankalarının sicil affını uygulaması beklenmektedir ve kişilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması ile piyasanın hareketlenmesi muhtemel olması beklentileri arttırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

2 comments

  1. böyle bir yasa olmaz kredi sicil temizlenmeden olmaz banka eski sicile bakıyor, tamamen silinmesi kapatılması gerekiyor.birde en önemlisi kkb puanlarının türkiye ortalamasına getirilmesi gerekiyor getirilmezse otomatik sistem red cevabı verir….

  2. Bu sicil affl yasasl clkttl ama bankalar uygulamlo ve hukumettin clkartlgl yasayl umursamlo ve bu soruna hukumet ve basbakan ve cumhur baskanl bu konuya el atmali bnce 4 ay oldu bu yasa clkali hic anca nekatif sorunlar alioz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir