Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Bankalar / Bankalar Sicil Affı Yasasını Ne Zaman Uygulayacak

Bankalar Sicil Affı Yasasını Ne Zaman UygulayacakBankalar Sicil Affı Yasasını Ne Zaman Uygulayacak

Tüketicilerin kullandığı kredi ve kredi kartları neticesinde borçlarını kapatmış veya kapatmamış haciz işlemi yeni uygulanacak olanlar sonuç olarak kara listeye alınmaktadırlar. Kara listeye alınan tüketiciler daha sonra 5 yıl kadar bankalardan kredi çekememekteler, kredi kartı kullanamamaktalar.

Düşük kredi notu olanların kredi notunu yükseltmesi gerekli olduğu bu yeni sicil affı düzenlemesinde ortaya çıkacak. Çünkü bankaların özgür bırakılmış olduğu sicil affı yasası kapsamında bankalar sicil affı yasasını ne zaman uygular bilinmez ama uygulayan bankaların tek kriteri kredi notu olacağı kesindir. Yani kişinin kredi notu yüksekse ve eskiden kara listeye alınmasına sebep olan takibini veya hacizini ödemişse kapatmışsa kredi notuna göre bankalar kredi vermeye yanaşacaktırlar.

Bankalar sicil affı yasasının yayınlanmasından sonra kendi yönetim kurulları toplantıları ve değerlendirmeleri sonucunda bir takım sicil affına istinaden kararlar alacaklardır. Bu kararların ilerleyen haftalarda bütün şubelerine gönderilecek ve ardından, şubeler aracılığı ile sicil affı yasasına ilişkin alınmış olan banka kararları uygulanacaktır.

Bir kaç hafta sonra belli olacak olan sicil affı yasasına göre kredi veren bankalar sayesinde sicilinde önemli olmayan fakat bozuk gözken, iyi kredi notu olan kişilere hangi bankaların kredi vereceği veya bankaların ne gibi sicil affı yasası tavrı alacağı ortaya çıkacaktır.

Bankalara olan borçlarını avukatlar arcılığı ile yada banka aracılığı ile yapılandırma yaptırmış olanlar, eğerki kredi notunuz iyiyse bankalar size bu yasa kapsamında kredi vermeye yanaşacaklardır. Kimi banka yasal takibe girenlere yapılandırma yapmamaktadır. Bunun nedeni sizden alacağının varlık şirketine devredilmesi veya karşılık ayrılmasından kaynaklıdır. Bu noktada tüketicilerin dikkat etmesi gereken, kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyeceğini anladığı zaman bu gecikmeler yaşanmadan ve sicili bozulmadan hemen bankaya başvuru yaparak yapılandırma talebinde bulunmasıdır. Bu şekilde yapılandırma talebinde bulunanları banka kesinlikle geri çevirmemektedir. Fakat kişi gelişi güzel kartlarını harcamış, kredi çekmiş ödememiş bir kaç ödeme geciktirmiş, bilerek veya bilmeyerek yaptığı bu düzensizlikler sonucunda tabiki takibe alınmalı ve haciz işlemi başlatılmalıdır. Sonuç olarak ortada aldığınız bir borç para ve ödemediğiniz taksitleriniz var. Bu durumda olanların kredi notu yok denecek kadar azdır. Bu tür kişiler bu sicil affı ile yine yeni bir kredi çekeceklerini veya kredi kullanacaklarını sanmasınlar çünkü bu yeni sicil affı tamamen bankaların insiyatifine bırakılmıştır. Banka kredi notuna ve siciline ilişkin değerlendirme yapacağı kişilere kredi verme veya vermeme kararı vereceklerdir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

One comment

  1. yani bu af bankayla çalışmak isteyip çalışamayan zenginlere ve bunlarla çalışmak isteyen bankalara özel çıkarılmış bi geçiş dönemi er kanun erkese eşit olmadığı gibi benimde 6 bankaya borcum vardı şu an sıfır borç değil kart adamlar mağaş aldığım banka esnek hesap bile açmıyor sadece puanım 447 den 601 çıkmış okadar kanunlar bile zengine ayrı alt tabakaya ayrı en büyük ispatı bu kanun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir