Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Bankalar / Bankalar Neden 72 Ay Yapılandırma Yapmıyor

Bankalar Neden 72 Ay Yapılandırma YapmıyorBankalar Neden 72 Ay Yapılandırma Yapmıyor

Türkiye ekonomisinin her geçen gün gelişmesine rağmen tüketiciler tarafından kredi borçları ödenememekte. Artan kredi veya kredi kartı borçlarına karşılık hükümet tarafından yapılan Eylül düzenlemesi ile kredi kartlarında ve kredi borçlarında ödemelerini geciktiren veya yapamayanlar için 72 ay yapılandırma imkanı getirildi. Yapılacak olan 72 ay yapılandırma bir tüketici için en fazla 1 kere yaptırılabilmekte.

Bankalar 72 ay yapılandırma konusunda yapılan yasayı tamamen kendi kafalarına göre uygulamaktalar ve 72 ay yapılandırma yapmamaktalar. Tüketiciler tarafından 72 ay yapılandırma konusunda ilgili birimler olan bimer veya bddk’ya her geçen gün yapılan şikayetlerin sayısı artmakta. Artan şikayetlere rağmen henüz yapılan yeni bir düzenleme veya yaptırım bulunmamaktadır. Bankalar yasayı tamamen kendilerine göre uygulamaktalar ve kişiye göre değişen faizlerle 72 ay kredi borcu yapılandırması yapmaktalar veya yapmamaktalardır.

72 Ay yapılandırma yapılabilmesi için bankalar tarafından koşulan şartlar arasında, kişinin kullanmış olduğu krediyi veya kullanmakta olduğu kredi kartının borcunu zamanında ödeyememesi aksatmış olması gerekliliğidir. Bir diğer unsur ise borcun takibe girmemiş olması gereklidir. Bankalar kişiye göre yapılandırma yapmakta oldukları gibi yapılandırmanın ardından kredi kartını kullanıma kapatmaktalar ve kişinin siciline kötü olarak işlemektedirler. Bu durum her iki türlüde tüketiciyi mağdur etmektedir.

Tüketicilerde yapılan düzenleme ile gelen 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmaya çalışmakta ve bu şekilde uygun faiz oranları ile kredi veya kredi kartı borçlarını kapatmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde yapılacak olan bir kredi kapatması, 72 ay yapılandırmada uygulanan, yüzde 1,50 seviyelerindeki faiz oranlarına karşılık, yüzde 1,11 gibi çeşitli ihtiyaç kredisi avantajlarından yararlanılarak kullanılacak olan borç para bulma ile daha avantajlı olarak kredilerini kapatmış olacaklardır.

72 Ay Yapılandırma Yapan Bankalar Hangileridir?

72 Ay yapılandırma Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, Halkbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası gibi bütün bankalar tarafından yapılmaktadır. Yapılacak olan 72 ay yapılandırma işlemleri ile kişiler mevcut aksatarak ödedikleri kredi borçlarını yapılandırma ile geniş zamana yayarak belirleyecekleri taksit tutarlarına göre ödeme imkanına kavuşacaklar.

Bankalar yapılandırma yapmıyor, 72 ay yapılandırma neden yapılmıyor, yapılandırma yapmayan bankalara yaptırım ne yapılabilir, yapılandırma için yazılacak dilekçe nedir gibi bir çok sorular sorulmakta ve kişiler bu çıkmazlığa çare aramaktadırlar. Hükümet tarafından veya BDDK tarafından ilgili konu hakkında yeni bir düzenleme yapılması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir