Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Bankalar / Banka Sicil Affı Yasasından Yararlandırmıyor? Yapılandırma Yapmıyor?

Banka Sicil Affı Yasasından Yararlandırmıyor? Yapılandırma Yapmıyor?Banka Sicil Affı Yasasından Yararlandırmıyor? Yapılandırma Yapmıyor?

Sicil affının Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte kişilerin bankalara giderek, eski sicillerini temizlemek adına borçlarına yapılandırma talep etmeleri veya borçlarını ödemek için kolaylık tanınmasını talep etmesi artacak. Sayın Başbakanımız tarafındanda tekrar tekrar belirtildiği gibi yasa çıktığında bankalar uygulamak zorunda. Yanlız yasanın içeriği yaptırımlarıda olmalı ki bankalar uygulamak zorunda kalsınlar. Sonuç olarak milyonlarca kişi kara listede ve burdan kurtularak yeni kredi kullanıp ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Kredi olmadan bankadan borç para olmadan piyasada iş olmaz, devran dönmez hale gelmiştir.

Piyasalardaki durgunluğu inanılmaz derecede canlandıracak olan sicil affı yasası son derece önemlidir. Bunu bankalar hakkıyla uygularlarsa ve her müşterisine durumuna göre kolaylık tanıyarak ve sicilini iyi inceleyerek kredi kullanmasına izin verirse, ülkemizde hepbirlikte refaha ereceğiz. Tabi bir çok art niyetli insan vardır, fakat bunları diğer borcuna sadık olan tüketicilerden ayırmakta bankaya kalmış birşeydir. Her önüne gelene size kredi veremeyiz, kredi kartı kullanamazsınız, yapılandırma yapamayız gibi cevaplar verildiğinde tüketicilerde haliyle batağa zorlanmakta, Başbakanımızın dediği gibi bir tekmede ben burayım denilmektedir.

Sicil affının Resmi Gazetede yayınlandığı şu günlerden sonra yasanın bankalar tarafından nasıl yorumlanacağı ve ne derecede uygulanacağını göreceğiz.

Resmi Gazete’de yayınlanmış olan sicil affı 2017 düzenlemesinde yer alan ifadelere baktığımız zaman, sicil affının bütün kişilere ve şirketlere çıktığı görülmektedir. Sicil affı yasası ile bankaların tüketicilere vereceği kredi veya kredi kartlarından dolayı cezai işlem yapılmasının veya hukuki süreç başlatılmasının olmayacağı belirtilmektedir. Bankalar kara liste sorgusu yaptığında eğerki kişi burda yer alıyor fakat bankalara hiç borcu yoksa bu kişiye kredi vermeleri gereklidir. Adam zaten yıllar öncesinden borcunu kapatmış bitirmiş, fakat hala sicili bozuk icra dosyası gözüktüğü için kara listede yer almaktadır. Sanıyorum bankalar, kendi veri tabanlarınıda kontrol ederek kredi veya kredi kartı konusunda kolaylıklar tanıyacaklar ve sicil affının amacına ulaşmasına yardımcı olacaklardır. En azından ben böyle olmasını umut ediyorum.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 ya Varan Mevduat Faiz Oranları

icindekiler1 ODEABANK Oksijen Hesap ile %26 Faiz Oranı1.1 ODEABANK Oksijen Hesap Özellikleri Nelerdir?2 ODEABANK Oksijen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir