Pazartesi , Nisan 6 2020

Anasayfa / Haberler / Babaannelere Bakıcı Parası

Babaannelere Bakıcı ParasıBabaannelere Ve Anneannelere Bakıcı Parası

Çalışma hayatında daha fazla kadının yer alması adına yapılan projede son aşamaya gelindi ve protokol imzalanması yapıldı. İş adamları tarafından ve çeşitli şirketlerden finansal sağlanarak yapılacak olan büyükannelere ve anneannelere bakıcı parası adı altında ödemeler yapılacak. Yapılacak olan çocuk bakımı karşılığında babaannelere çocuk bakım parası verilecek.

Büyükaanne maaşı için müjdeli haberin verilmesinin ardından 08.02.2017 tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından büyükanne projesine imza atılması işlemi törenle yapıldı. Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre büyükannelere 425 TL aylık maaş ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan büyükanne çocuk bakım maaşı için protokol imzalası törenle yapıldı ve Mart ayında hayata geçecek olan pilot uygulamanın startı verilmiş oldu.

Büyükannelerin alacak olduğu bakıcı parası, pilot il uygulaması için seçilen 10 il şu şekildedir:

 1. İstanbul
 2. İzmir
 3. Bursa
 4. Ankara
 5. Kayseri
 6. Sakarya
 7. Antalya
 8. Konya
 9. Tekirdağ
 10. Gaziantep

bu illerden seçilecek olan toplam 6000 aileye, ilk etapta pilot uygulama olarak 425 lira maaş bağlanması yapılacak.

Babaannelere Bakıcı Parası Şartları Nelerdir?

Yapılacak olan pilot uygulama için belirlenen başlıca şartlar şu şekildedir:

 • Maaştan yararlanacak olan annenin maaşının 2 asgari ücreti geçmemesi gerekli,
 • Ailede yaşayan bireylerin toplam aylık geliri 3 asgari ücreti geçmemesi gerekli,
 • Bakım işini üstlenecek olan babaannenin, sağlık koşullarının elverişli olması gerekli,
 • Çocuğun 6 ay ile 1 yıl arasında bir yaşa sahip olması gereklidir.

Asgari ücret uygulaması için belirlenen şartlar, daha çok paraya ihtiyacı olan ailelerin bu yardımdan faydalanmasının sağlanması amacıyla belirlenmiştir.

Babaanne ve anneanne çocuk bakım ücreti almak isteyenler, Mart ayı ile başlayacak olan projeye Çalışma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden veya Sosyal güvenlik Kurumu il müdürlüklerinden başvurularını yapabileceklerdir.

İlerleyen zamanda başlayacak olan başvurular ile ailelerin durumlarına bakılarak, içlerinden çocuk bakım parası almaya en müsait olanlar belirlenecek ve içlerinden 6000 aileye ilk etapta pilot uygulama kapsamında maaş ödemeleri yapılmaya başlanacaktır. Temmuz ayı gibi yapılan bu projenin değerlendirilmesi yapılarak, yaş aralıkları veya diğer kriterler yeniden gözden geçirilip, bütün ülke genelinde uygulamaya konacaktır.

Bir önceki yazımız olan Büyükanne Çocuk Bakım Parası Sorgulama başlıklı makalemizde anneanne çocuk bakım parası, babaanne çocuk bakım parası ve büyükanne çocuk bakım parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

İmar Barışı ( İmar Affı 2018 ) Başvuruları Başladı

8 Haziran Cuma günü İmar Barışı başvuruları başladı. Bu yazımızda imar affı (imar barışı) başvurularını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir