Salı , Mayıs 15 2018

Anasayfa / Genel / Babaannelere, Anneannelere Bakıcı Parası Ne Zaman Verilecek?

Babaannelere, Anneannelere Bakıcı Parası Ne Zaman Verilecek?Babaannelere, Anneannelere Bakıcı Parası Ne Zaman Verilecek?

Çalışma hayatında kadınların yerinin az olması, yeterince bayan elinin işlerde olmaması ve ihtiyacında olması neticesinde yapılan çalışmalar ile kadınların çalışma imkanını elinden alan çocuk bakımı ile ilgilenecek olan babaannelere ve anneannelere bakıcı parası verilecek. Çocuk bakımı devlet yardımı, çocuk sahibi olan ve bakmak için işine gidemeyen kadınların iş hayatına katılması istihdam yapmaları için babaannelere, anneannelere bakıcı parası verilmesi konusunda son düzlüğe girildi. Peki babaannelere, anneannelere bakıcı parası ne zaman verilecek?

Babaannelere verilecek olan çocuk bakım parası hakkında açıklamalar yapan Sayın Bakan Müezzinoğlu şu açıklamalarda bulundu: “Emekli veya değil, o hizmeti vermesinin karşılığında bir destek olacak. Büyükannenin ekonomik koşulları bizim gündemimiz dışında. Büyükannenin, çocuğuna bakıyor mu bakmıyor mu, sağlık koşulları yeterli mi çocuk için. Hekim raporuna göre karar verilecek.”

Yani çocuk bakımı yapacak olan büyükannenin veya babaannenin yaş sınırı belirlenecek ve bakım yapıp yapamayacağı konusunda da sağlık raporu alınması istenecek. Bu verilecek olan anneanne bakıcı parası, anneanneye verilen bir yardım değil sadece çocuğun bakımı için yapılmakta olan bir destektir.

Sayın Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan büyükanne maaşının ne kadar olacağı ve bakıcı yaş sınırının kaç olacağı konusundaki açıklamaları ise şu şekildedir: “Bir de hak etme taleplerinde annenin asgari ücretin 2 mislinden fazla maaş almıyor olması. 4 asgari ücret düzeyinde maaşı olan aileden ziyade, iki asgari ücreti geçmeyecek şekilde dengelenecek. Anne talep ediyor, annenin maaşı 2 asgari ücreti geçmeyecek. Büyükanneye net asgari ücretin yüzde 30’u gibi ücret düşünüyoruz. 65 yaşı düşünüyoruz.” dedi.

Burada açıklananlara göre anne asgari ücretin 2 katı maaş alıyorsa bu haktan yararlanamayacak. Yani çocuğuna bakıcı tutabilecek kadar maaş alabiliyorsa bu haktan yararlanamayacak. Alıncak olan çocuk bakım parasıda asgari ücretin yaklaşık olarak %30’una denk gelmesinin planlandığını belirtirken, anneanne veya babaannenin torununa bakabilmesi için 65 yaşını geçmemiş olması gerekeceği belirtildi.

İlk olarak belirlenen illerde seçilecek olan 1000’er aileye pilot uygulama olarak bu ücretler verilecek. Verilecek ücretler içinde iş adamlarından finansal destek sağlanması planlanmaktadır. Ardından, yılın son çeyreğinde yapılan bu çocuk bakım desteğinin işe yarayıp yaramadığı denetlenerek tüm ülkemiz genelinde gerekli şartları yerine getiren bütün anneannelere ve babaannelere verilmesi planlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Borç Transferi Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi iş bankası, iş bankası 72 ay yapılandırma ve iş bankası kredi yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

2018 Yılı Devlet Destekli 100.000 TL Sıfır Faizli Hayvansal Krediler

2018 Yılı Devlet Destekli 100.000 TL Sıfır Faizli Hayvansal Krediler  Tarım sektöründe yapılan hayvansal üretimin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir