Salı , Ekim 30 2018

Anasayfa / Kredi Kartları / 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması

Ekonomi koordinasyon kurulunun (EKK) almış olduğu kararla beraber ihtiyaç kredilerinin vadesinin uzatılması, kredi kartlarının taksitlerinde düzenlemeler yapılması, konutlarda KDV indiriminin yapılması, borçların 72 ay olarak taksitlendirilmesi ve gıda izleme komitesinin kurulması ile ilgili kararlar alınmış ve en çok ilgi çeken ise kredi kartı ve kredilerin 72 aya uzatılması olmuştur. Bireysel krediler de 48 aya uzatılmıştır. 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak bilgilendirme yapacağız. Önceden 36 ay olan bireysel ihtiyaç kredileri artık 48 ay olarak değiştirildi. Bu şekilde ödemede zorluk çeken vatandaşlar da rahat bir nefes almış oldu. Son düzenleme ile birlikte bütün kredi kartı borçları bir kere olmak üzere 72 ay olarak yapılandırılmıştır. Böylece kredi kartı borçları uzun vadede daha rahat ödenecektir. Fakat yapılandırma yapılan kredi kartı kullanıma kapatılacaktır. Vadeyi seçmek ise tamamen vatandaşa bırakılacak. Kredi borçları da aynı kredi kartında olduğu gibi 72 ay vade ile ödenebilecek. Her vatandaş bu haktan yalnızca bir kere yararlanacak. Vatandaş 9 ile 72 ay arasında istediği vadeyi seçebilecek. Aylık taksitlerin ödeme gücüne göre ayarlanması önemli bir ayrıntıdır.

Kredi Kartı Taksit Sayısı

Kredi kartı taksitlerindeki düzenlemelerle bazı ürünleri taksit sayıları düşürülürken, bazı ürünlerde ise taksit sayısı arttırıldı. Bazı ürünlerde de taksitler tamamen kaldırılmıştır. Yine de en uzun taksit 12 ay olarak düzenlenmiştir. 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırmasında altın alışverişlerinde 4 taksi seçeneği, elektronik eşyada 6 taksit seçeneği, sağlık harcamalarında 9 taksit seçeneği ve nakit avanslarda 12 taksit seçeneği belirlenmiştir. Market alışverişi, alkol alışverişi, hediye çekleri ve cep telefonunda taksit yasağı devam etmektedir. Kozmetik alışverişlerinde ise taksit seçeneği iptal edilmiştir. 72 ay yapılandırmadan faydalanabilmek için kredinizin takibe girmemiş olması gerekmektedir. Yani bu imkandan sicil notu iyi olanlar yararlanacaktır. Ayrıca borçlarınızı başka bir bankaya transfer yaparak da ödeyebilirsiniz. Fakat bu haktan taşıt ve konut kredileri borcu olanlar yararlanamıyor. Taksit tutarlarını aylık gelirinize göre ayarlamalı ve vade seçeneklerini ona göre belirlemelisiniz.

72 ay Yapılandırmada Hesaplamalar

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması konusunda, aslına bakarsanız borçlarınızı 72 ay yerine 48 ay vade ile ihtiyaç kredisi kullanarak kapatmak daha avantajlı. Nedeni ise, ihtiyaç kredilerindeki faiz oranları gerilediği halde yapılandırmadaki faiz oranları daha yüksektir. Ayrıca ödeme gücünüz varsa daha kısa vade seçmelisiniz. Vade uzadıkça geri ödemedeki toplam tutar yüksek olacaktır. Ancak ödeme güçlüğü yaşıyorsanız düşük taksitlerle ödemek daha kolay gelebilir. Bir de taksitlerinizi ödeyemediğiniz zaman neler olabilir diye bakalım. Normal şartlarda hangi kurallar uygulanıyorsa aynısı uygulanmaktadır. Yani 2 taksiti ödeyemediğiniz de 90 günlük olan süreç başlamış olur. 2. ile 3. taksitlere kadar süre tanınır. Eğer onlarda ödenmez ise yasal işlem başlar. Özet olarak 72 ay vade seçeneğini çok iyi incelemelisiniz ve ona göre karar vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde kredi kartı dikkat edilmesi gereken, kredi kartı işlemleri ve kredi kartı limiti nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaçırmayın!

KREDİ KARTI LİMİTİ

Kredi kartı limiti 2014 yılından bu yana kaç adet kredi kartınız olduğuna bakılmaksızın limit tanımlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir